A D-VITAMINT a szervezetünk állítja elő, napfény hatására

A D-VITAMINT a szervezetünk állítja elő, napfény hatására

Fél óra szabadlevegőn való tartózkodás is feltöltheti D-vitamin készletünket, napsütéses időben

A D-vitaminnak jelentős szerepe van a csontritkulás megelőzésében, mert elősegíti a kalcium felszívódását és csontokba való beépülését. Az immunrendszer egészséges működésére is kihat, továbbá jelentősen csökkentheti a szív- és érrendszeri problémák, az autoimmun betegségek és   kialakulásának esélyét. 

Hogyan juthatunk elegendő D-vitaminhoz?

A D-vitamint a szervezet állítja elő napfény hatására. A napi szükséges mennyiségű D-vitamint már a szabadban eltöltött fél óra is biztosíthatja, azonban a napsütéses órák száma nem oszlik el egyenletesen egész évben, a nagyvárosokra jellemző szmog is csökkenti a vitamin kialakításához szükséges fényt. Idős korban pedig a bőr már nem képes a szükséges mennyiséget előállítani.

A táplálkozással felvett mennyiség minimális, ezért a D-vitamin hiánya általános jelenség, pótlása rendkívül fontos!

A D-vitamin hiányának tünetei

  • gyerekeknél a fogzás és a mozgásfejlődés késése
  • csontlágyulás, csontdeformálódás
  • izomgyengeség, izomgörcsök
  • törékeny csontok
  • gyakori légúti fertőzések
  • pikkelysömör megjelenése
  • sápadt, száraz bőr
  • duzzadt, vérző fogíny
  • a vesék megbetegedése
  • inzulinrezisztencia, cukorbetegség kialakulása

A D-vitamin típusai

A D-vitamin elnevezés kétféle zsírban oldódó vitamint foglal magába: a D2 és a D3 vitamint.

A D2 vitamin növényi eredetű elővitaminból, az ergoszterinből keletkezik ultraviola-sugárzás hatására. Nagyobb mennyiségben az élesztő, néhány gombafaj és az anyarozs tartalmazza.

A természetben előforduló D-vitaminok többsége D3 vitamin, állati eredetű 7-dehidro-koleszterin elővitaminból alakul ki napfény vagy mesterséges besugárzás hatására. Az emberi bőrt érő napsugárzás következtében is ebből az elővitaminból képződik D3 vitamin.

Mindkét vitamin biológiai értéke azonos, azonban a D3 vitamin hatása aktívabb, jobban hasznosítja a szervezet.

Megelőzheti a csontritkulást

A D-vitamin hozzájárul a kalcium és a foszfor megfelelő felszívódásához és hasznosulásához a szervezetben, ezzel kiemelt szerepe van a csontok és a fogak egészségének megőrzésében. Kisgyerekeknél biztosítja a megfelelő csontfejlődést és vázrendszert, valamint a csontsűrűséget. Idősebb korban ellensúlyozza a csontállomány ritkulását, folyamatos pótlása elősegíti a csontritkulás megelőzését.

Védi a fogakat

A D-vitamin hiánya többek között csontfogyáshoz vezethet, ami kihat a fogak állapotára. A fogak az állkapocs csontállományába kapaszkodnak, és ha a csontok nem tartanak erősen, akkor a fogak kilazulhatnak, akár ki is eshetnek. A D-vitamin pótlása csökkenti a fogszuvasodás és fogínysorvadás mértékét is, javít a már kialakult problémákon. Megállíthatja az állkapocs csontvesztését is!

Ellenállóbbá tesz a fertőzésekkel szemben

Általános immunrendszer-erősítő hatásával a D-vitamin megnöveli a szervezet védekező képességét, megelőzheti a fertőzéseket. Betegség esetén pedig gyorsabb gyógyulást biztosít, csökkenti a kellemetlen tüneteket, és megelőzheti a súlyosabb szövődmények kialakulását. Vírusos megbetegedés, például influenza idején az első tünetek megjelenésekor adagolt nagyobb dózisú D-vitamin jelentősen lerövidítheti a betegség idejét.

Védi a szívet, az érrendszert

A D-vitamin hiánya nagymértékben megnöveli a szív- és érrendszeri betegségek kialakulását, köztük az infarktus vagy az érelmeszesedés kockázatát. Pótlása hozzájárul a magas vérnyomás csökkentéséhez, megelőzéséhez, a teljes szív- és érrendszer egészséges működéséhez.

betegségek

A D-vitamin hormonként működik a szervezetben, immunrendszert és sejtosztódást szabályozó hatása is van. Hiánya esetén nagymértékben megnő számos betegség kialakulásának kockázata, köztük a megbetegedéseké is. A D-vitamin gátolhatja a sejtek szaporodását, így a ok megelőzésben és a gyógyulásban is kiemelkedő a szerepe, elsősorban vastagbél-, emlő- és prosztataráknál.

Autoimmun betegségek 

A D-vitamin hiánya vagy alacsony szintje az immunrendszer hibás működését okozhatja. Megnöveli az autoimmun betegségek kialakulásának kockázatát, mint például a sclerosis multiplex vagy a diabétesz. Megfelelő mennyiségű adagolása segíti a sejtek normál működését, megelőzi, hogy a szervezet védekező rendszere önmaga ellen forduljon.

Kinek javasolt különösen a D-vitamin pótlása?

  • gyerekeknek 3 éves korig kötelező
  • serdülőkorban az intenzív csontfejlődés miatt
  • gyengülő immunrendszer esetén
  • betegeknek
  • szív- és érrendszeri betegségben szenvedőkben
  • fogamzásgátlót szedőknek
  • bélrendszeri zavarok esetén
  • vese- és májproblémáknál
  • változókorban
  • csontritkulási hajlamnál
  • betegségmegelőzésre, főleg az őszi, téli időszakban

A D-vitamin napi szükséglete

A D-vitamin mennyiségét nemzetközi egységekben (NE) mérik. Általános napi szükséglete felnőttek számára 1000-2000 NE.

Jó tudni!

A D-vitamin zsírban oldódó vitamin, így a felesleg elraktározódik. Túladagolásának veszélye csak hosszú távú, nagy mennyiségű, mintegy 100-szoros adagban okozhat károsodást.

Kapcsolódó Termékkategória

Kapcsolódó termékek


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük