A mangán képes a szervezetben elszaporodó káros szabadgyökök megkötésére

A mangán képes a szervezetben elszaporodó káros szabadgyökök megkötésére

Elsősorban felszívódási zavaroknál kell odafigyelni a mangánpótlásra

A mangán az emberi szervezet számára nélkülözhetetlen ásványi anyag. Részt vesz az anyagcsere-folyamatokban, szükséges a növekedéshez, a szaporodáshoz, a sebgyógyuláshoz és az egészséges agyműködéshez. Hiánya elsősorban idegrendszeri zavarokat, csontfejlődési problémákat és terméketlenséget okozhat.

A magánról

Mangánra az emberi szervezetnek csak kis mennyiségben van szüksége, de létfontosságú ásványi anyag. Az emberi test körülbelül 10-20 mg mangánt tartalmaz, a vékonybélben szívódik fel, és a májban, a hasnyálmirigyben, a vesékben, illetve a csontokban raktározódik. Számos folyamat szabályozásában részt vesz, és több fontos enzim megfelelő működéséhez szükséges a jelenléte.

A napi mangánszükséglet kb. 2-3 mg. Általában kiegyensúlyozott, vegyes táplálkozás mellett nem lép fel magánhiány.

Milyen tünetek utalhatnak magánhiányra?

  • szédülés
  • hallászavar
  • rossz egyensúlyérzék
  • izommozgási problémák
  • térdfájdalom
  • nehéz sebgyógyulás

Mi okozhat mangánhiányt?

Elsősorban felszívódási zavaroknál kell odafigyelni a mangánpótlásra, mert például cöliákia, hasnyálmirigy-gyulladás, cisztás fibrózis esetén könnyen kialakulhat mangánhiány. A túlzott kalcium-, magnézium, illetve vasbevitel is ronthatja a mangán megfelelő felszívódását, valamint az alkohol és bizonyos antibiotikumok szedése.

A mangánhiány számos betegség kialakulását segítheti elő, vagy súlyosbíthatja a betegséget. Ilyenek a csontritkulás, a diabétesz, az epilepszia, a skizofrénia vagy a Parkinson-kór.

Erős antioxidánsként hozzájárul a betegségek megelőzéséhez

A mangán képes a szervezetben elszaporodó káros szabadgyökök megkötésére. A szabadgyökök természetes élettani folyamatként keletkeznek a szervezetben, az a szerepük, hogy védelmet nyújtsanak a káros mikroorganizmusok ellen. Azonban, ha kóros mértékben elszaporodnak, a sejtek ellen fordulnak, károsítják a DNS-t, a fehérjéket, a szénhidrátokat és a zsírokat is. Olyan folyamatot indítanak el, amiben az egészséges sejtek működése zavart szenved, ezért számtalan betegség elindításában részt vehetnek, például idegrendszeri zavarok alakulhatnak ki, felgyorsulnak az öregedési folyamatok, károsodik a szív- és érrendszer, a szem, a tüdő, rosszindulatú sejtek burjánzanak el.

Az antioxidánsok fő feladata, hogy semlegesítsék a felesleges szabadgyököket, ezzel megállítsák azt a láncreakciót, amely komoly károsodást okozna a szervezet működésében. 

Hatással van a vércukorszintre, a pajzsmirigyre, az ízületekre is

Mivel a mangán hatással van fontos enzimek működésére, elengedhetetlen a jelenléte egyes hormonok, főként a nemi és a pajzsmirigy-hormonok előállításához. Részt vesz a szénhidrát-anyagcserében, a fehérjék hasznosításában, segíti a vércukorszint szabályozását is. Természetes gyulladáscsökkentő tulajdonsággal is rendelkezik, ezzel pedig kedvező hatást fejthet ki az ízületi fájdalmak csökkentésében.

Természetes mangánforrások

A mangán legjobb természetes forrásai az olajos magvak, a dió, a mogyoró, a mandula vagy a kesudió, a gabonafélék, a csírák, a lenmag és a szója, valamint a zsíros halak. A csokoládé, a rákok, kagylók, hüvelyesek és gyümölcsök is tartalmaznak mangánt.

Jó tudni!

A táplálékok mangántartalmának csak egészen kis része, mintegy 3-4%-a szívódik fel. Dohányosoknak, nehéz fizikai munkát végzőknek, illetve alkoholt rendszeresen fogyasztóknak különösen oda kell figyelniük a mangánbevitelire, mert az átlagosnál többre van szükségük.

Kapcsolódó termékkategória

Kapcsolódó termékek


-13%
Original price was: 11.180 Ft.Current price is: 9.780 Ft.
-22%
Original price was: 7.450 Ft.Current price is: 5.800 Ft.
-15%
Original price was: 9.900 Ft.Current price is: 8.415 Ft.
-15%
Original price was: 3.370 Ft.Current price is: 2.865 Ft.
-15%
-10%
Original price was: 9.980 Ft.Current price is: 8.980 Ft.
-15%
Original price was: 7.990 Ft.Current price is: 6.792 Ft.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük