Benedekfű, népiesen keserű bogáncs

Benedekfű, népiesen keserű bogáncs

Keserűanyag – tartalma jó hatással van az epe és a máj működésére

A benedekfű emésztés- és étvágyjavító hatású, gyomorsav-elválasztást serkentő gyógynövény. Hatóanyagai fokozzák az epekiválasztást és az epeáramlást, egyúttal elősegítik az egészséges bélmozgást. Általános erősítőszerként is alkalmazzák kimerültség, megfázás, valamint szívműködési zavarok esetén. 

A benedekfűről

A benedekfű népi elnevezése a keserű bogáncs. Találó név, mert kivonata nagyon keserű. Ez a magas keserűanyaga-tartalma rejti különleges gyógyhatását, elsősorban az epe és a máj betegségeire, továbbá az emésztőrendszer, a gyomor és a bélrendszer problémáira ajánlott.

Legfontosabb keserűanyaga a knicin, emellett növényi immunanyagokat, flavonoidokat, lignánokat, csersavakat, gyantát, nikotinsavat, szalonitenoidot, artemizifolint, káliumot, magnéziumsókat és illóolajokat is tartalmaz.

A gyógynövény illóolajai erős baktériumölő hatásúak, ezért a lassan gyógyuló sebek, különféle bőrelváltozások, sérülések, a problémás, aknés, pattanásos bőr kezelésére is alkalmazzák.

Milyen problémákra javasolt a benedekfű?

  • Az epeműködés, az epetermelés javítására.
  • Segíti a máj méregtelenítő munkáját, a májbetegségek természetes ellenszere.
  • Regenerálja a sérült májsejteket, sárgaság ellen is alkalmazzák.
  • Védi a gyomrot, megszünteti a gyomorégést.
  • Javítja az emésztési problémákat.
  • Nagyon eredményes természetes étvágyjavító.
  • Védi a hasnyálmirigyet, hozzájárul egészséges működéséhez.
  • Nőgyógyászati problémákra, erős vagy rendszertelen vérzés szabályozására is ajánlott.
  • Bőrgyulladásokra külsőleg és belsőleg is használható.
  • Enyhíti az övsömör tüneteit.
  • Gyógyítja a herpeszt, megelőzésre is eredményes.
  • Kezeli az égési és fagyási sérüléseket.

Gyógytea készítése

A benedekfű a májregeneráló, epetermelést serkentő, emésztést javító gyógyteakeverékeknek elengedhetetlen alkotórésze. Azonban főzetét ritkán fogyasztják önmagában keserűsége miatt. Jól kiegészíti például a máriatövis, a cickafarkfű, a gyermekláncfű, az ezerjófű, a fehér üröm. Teában gyakran keverik citromfűvel is, kimerültség esetén nagyon eredményes. Ezekből a teakeverékekből napi 1-2 csészényit érdemes étkezés előtt elfogyasztani, lehetőleg édesítés nélkül. A keserű gyógyteák hatékonysága jelentősen csökkenhet az édesítés hatására. Kúraszerűen érdemes inni, néhány 2-3 hetes időintervallumokban pár napos vagy hetes szünetekkel.

Gyomorkeserű fogyasztása

A benedekfű tinktúra vagy gyomorkeserű formájában is elérhető. A tinktúra vagy gyomorkeserű a gyógynövény alkoholos kivonata. A pontos arányok kikeverése és a minőségi hozzávalók miatt nem érdemes otthon kísérletezgetni vele, készen is kapható. A benedekfű nagyon sok gyomorkeserű alkotórésze, az egyik legjobb emésztést segítő gyógynövény!

A benedekfű felhasználása külsőleg

Borogatásként, lemosó vagy ecsetelőszerként is gyakran ajánlják. Forrázata sebtisztításra, bőrgyulladásra, fekélyre, herpeszre, pattanásos, aknés bőr kezelésére is kiváló. Naponta többször alkalmazható a kezelendő felület leöblítésére, átmosására. Ha nagy a sérült felület, akkor fürdővízhez adva ülőfürdőként vagy lábfürdőként is alkalmazható.

Keserűség ellen

A benedekfű gyógyhatása kapszula formájában érvényesülhet a legegyszerűbben és a leghatékonyabban. A kapszula bevétele egyszerű, gyors, és elkerülhető a kellemetlen keserű íz, vagy az esetleges túladagolással járó mellékhatások.

Jó tudni!

A benedekfű biztonsággal fogyasztható gyógynövény, azonban a fészkesvirágzatúak családjába tartozó növényfajok valamelyikével szembeni allergia esetén fennállhat a keresztallergia lehetősége. Gyomor- és nyombélfekély betegségben szenvedőknek nem ajánlott, mivel fokozza a gyomorsav-elválasztást. Használata terhesség és szoptatás alatt sem javasolt. 

Kapcsolódó Termékkategória

Kapcsolódó termékek


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük